28 listopada 2018r. w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy Andrzejki.  W tym roku obchody tego przedszkolnego święta związane były z realizacją ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” i miały charakter ludowy. Imprezę poprowadziły dwie nauczycielki: pani Anna Adamska i pani Monika Dydak, ubrane w stroje z motywami…spod samiuśkich Tater

W sali widowiskowej przedszkola zebrały się wszystkie grupy dzieci ubrane w piękne ludowe stroje. Można było zobaczyć krakowskie bluzeczki i gorsety, góralskie kapelusze, spódniczki i sukienki w kwiaty, chusty w ludowe wzory czy czerwone muchy na białych koszulach chłopców. Wchodzące do sali dzieci witał goszczący w placówce zespół ludowy GRABOSZCZANIE.

Po muzycznym powitaniu, dyrektor przedszkola pani Jolanta Szarek przedstawiła zgromadzonym przedszkolakom regionalny zespół, którego członkowie pochodzą z Grabownicy Starzeńskiej i życzyła wszystkim wspaniałej zabawy …na ludową nutę…

Członkowie kapeli zaprezentowali swoje rzeszowskie stroje i sprawdzili wiedzę przedszkolaków dotyczącą znajomości instrumentów muzycznych. Okazało się, że niektórzy doskonale wiedzą co to jest kontrabas, klarnet czy akordeon.

Tańce przy ludowych piosenkach okazały się fantastyczna zabawą zarówno dla dzieci jaki i nauczycielek. Zespół przeniósł wszystkich w świat wspaniałych ludowych przyśpiewek i zabaw, o których niektórzy już dawno zapomnieli.

Andrzejki to jednak nie tylko tańce i śpiew, ale również zabawa związana ze starą ludową tradycją wróżb.

„Wyśmienita jest zabawa
Andrzejkowa we wróżenie.
Trzeba jednak ja traktować
Z lekkim oka przymrużeniem.”

W myśl powyższego wiersza pani Ania i pani Monika zaproponowały dzieciom kilka wesołych wróżb. Przedszkolaki wyciągały z dużego kosza zasłoniętego chustą,  atrybuty różnych zawodów i zastanawiały się kim mogą zostać w przyszłości.  Losowały kartoniki z rozmaitymi zwierzętami, co miało obrazować ich dominujące cechy charakteru oraz obrazki ilustrujące co ciekawego może ich spotkać w przyszłości. Zabawa była wspaniała i dostarczyła wszystkim dużo śmiechu.

Bardzo dziękujemy kapeli GRABOSZCZANIE z przyjęcie naszego zaproszenia i mamy nadzieję, że uśmiech i radość dzieci podczas  zabaw i tańców obrazuje, jak ważne jest w naszej kulturze polskiej przypominanie o ludowych tradycjach i obrzędach naszego kraju.

Monika Dydak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *