WIOSENNE ZAJĘCIA W GRUPIE INTEGRACYJNEJ „JAGÓDKI”

WIOSENNE ZAJĘCIA W GRUPIE INTEGRACYJNEJ „JAGÓDKI”

Dnia 25.03.2019r. w grupie integracyjnej „Jagódki”, gdzie uczęszczają dzieci 6-7 letnie odbyło się zajęcie koleżeńskie, które przeprowadziła pani Jadwiga Krokis.

Pierwsze kwiaty wiosny” – to temat, wokół którego dużo się działo podczas naszego spotkania. Po zapaleniu lampki zapachowej (zapach cytryny), zwróceniu uwagi na kolor zielony i powitaniu każdego dziecka z osobna poprzez pomasowanie dłoni olejkiem cytrynowym, nastąpiła część właściwa zajęć. W pierwszej kolejności dzieci rozwiązywały zagadki słowne, których rozwiązanie pozwoliło poznać główne hasło zajęć. Następnie podopieczni wysłuchali opowiadania pt. „Jak bałwanek witał wiosnę” w formie teatrzyku, podczas którego utrwalili zwiastuny wiosny, a później układali „wiosenny obrazek” z puzzli. Każdy przedszkolak pracował indywidualnie i tylko nieliczni potrzebowali pomocy nauczyciela. Przerywnikami podczas wykonywania zadań były zabawy ruchowe z wykorzystaniem bębenka oraz utworu „Wiosna” Vivaldiego. Dzieci zapoznane zostały również z żywiołem wiosny, którym jest ziemia. Określały cechy charakterystyczne ziemi, jako miejsca, w którym rosną rośliny.

Kolejnym zadaniem było odczytanie listu od Pani Wiosny, w którym główna bohaterka zajęcia podziękowała przedszkolakom za ich wiedzę o niej i zaprosiła do wykonania pracy plastycznej „Obrazek dla Pani Wiosny”. Praca została wykonana z wykorzystaniem metody „Malowania Dziesięcioma Palcami”, jak wskazuje nazwa za pomocą wszystkich palców rąk, specjalnie przystosowanymi farbami. Według B. Kaji metoda ta uwalnia dziecko od zahamowań, pokonuje lęk, wzmacnia wiarę w jego możliwości, pobudza do ekspresji fantastycznej. W metodzie tej wykorzystuje się naturalną skłonność dzieci do bawienia się w substancjach o konsystencji błota.

Na koniec zajęcia nastąpiła degustacja cytryny, jako smaku przypisanego wiośnie, gdyż całe zajęcie oparte było o metodę „Porannego Kręgu”, czyli polisensorycznego poznawania świata.

W ramach kontynuacji zabaw badawczych z żywiołem, jakim jest ziemia, następnego dnia przedszkolaki zamieniły się w małych ogrodników i pod okiem p. Jadwigi Krokis oraz p. Anny Rzepki zasiały do doniczek nasiona mięty i sałaty.

Wiosenne zajęcia, zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze.

Jadwiga Krokis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *