„Dzień Piegów” w grupie „Muzykanci”

„Dzień Piegów” w grupie „Muzykanci”

Dzień 1 marca w grupie VI „Muzykanci” był dniem nietypowym, ponieważ świętowaliśmy „Dzień Piegów”. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Dzieci miały okazję poznać sławnych bohaterów literackich, których można nazwać Pieguskami: Pippi Pończoszankę, Pana Kleksa oraz chyba wszystkim znaną biedronkę.

W zajęciach porannych przedszkolaki wysłuchały bajki terapeutycznej pt. „Mała biedronka”, która miała na celu uświadomić im, że nie wygląd jest najważniejszy, ale to co każdy z nas ma w sercu. Następnie odbyła się rozmowa na temat tego, czym są piegi i czy ich posiadanie jest uciążliwe.

W zajęciach głównych dzieci obejrzały inscenizację utworu J. Brzechwy pt. „Żuk” z wykorzystaniem sylwet. Kolejnym etapem zajęć było wykonanie „Piegowatych twarzy”, na których pojawiło się mnóstwo kolorowych piegów z plasteliny. Na zakończenie zajęć nie zabrakło słodkiej niespodzianki w postaci ciasteczek – piegusków, które tego dnia smakowały wyjątkowo 🙂 

Dzisiejszy dzień był wspaniałą okazją, do tego by poruszyć ważny temat, jakim jest tolerancja. „Muzykanci” uświadomili sobie, że choć każdy z nich zupełnie inaczej wygląda, wszyscy mają jednakowe prawa.

W poważnych kalendarzach brak jest tego święta, jednak przyznać należy, że dzisiejszy dzień stał się znakomitą okazją do uczenia dzieci szacunku i tolerancji wobec inności. Pamiętajmy, że „inny” nie znaczy gorszy i uczmy już od najmłodszych lat tolerancji i szacunku dla takich osób, które wielokrotnie narażone są na pogardę i wyśmiewanie. Najmłodsi powinni być otwarci na odmienność, być bez uprzedzeń
np. w stosunku do osób niepełnosprawnych, do ludzi o innym kolorze skóry, czy wyglądzie.

Nauka tolerancji i szacunku powinna odbywać się przy każdej nadarzającej się okazji, do czego bardzo serdecznie zachęcam.

Jadwiga Krokis

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *