Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Jak co roku nasze przedszkole przyłączyło się do obchodów „Dnia Praw Dziecka”. Ten ważny i wyjątkowy dzień był okazją do zwiększenia świadomości na temat istnienia Konwencji o prawach dziecka oraz uświadomienia wszystkim, ze dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać. Z tej okazji w każdej grupie wiekowej odbyły się ciekawe zajęcia dydaktyczne, mające na celu przybliżenie i przypomnienie dzieciom ich praw.

            Najmłodsi z naszych podopiecznych zapoznali się z wierszem M. Bryczkowskiego „O prawach dziecka. Poprzez historyjki obrazkowe poznali swoje prawa i obowiązki. Nie zabrakło też zabaw integracyjnych przy muzyce z piosenką o prawach dziecka – „Pokaż mi co czujesz”. Dzieci uczyły się współdziałania z rówieśnikami, wzajemnego szacunku i wyrażania swoich emocji.

     W grupach starszych dzieci obejrzały prezentacje multimedialne „O Prawach dziecka”, „Znam swoje prawa”, w których zwrócono uwagę problem łamania praw dziecka przez dorosłych. Dzieci poznały także sylwetkę Rzecznika Praw Dziecka. Dowiedziały się, że istnieje wiele instytucji i stowarzyszeń, które pomagają potrzebującym dzieciom. Odbyła się również „mała dyskusja”, podczas której dzieci dzieliły się własnymi spostrzeżeniami na temat praw dzieci, ich problemów, a także do kogo mogą zwrócić się
o pomoc.

            Podopieczni naszego przedszkola wiedzą już, że mają prawo do wyrażania własnych emocji, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji, uśmiechu radości, dostępu do nauki, poznawania otaczającego świata.

            My, jako nauczyciele, rodzice, opiekunowie, wiemy, że poczucie własnej wartości oraz świadomości swoich praw, da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości szczęśliwym człowiekiem.

Kamila Herbut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *