Ekologia w grupie Muzykanci

W obecnym roku szkolnym nasz Roczny Plan Pracy związany jest z tematyką ekologiczną. Przez cały semestr grupa Muzykanci realizowała zadania oraz tematy poruszające kwestie ekologii.

Poprzez różnorodną literaturę, filmy  edukacyjne dzieci zostały zaznajomione z pojęciem ekologia, tematyką segregacji odpadów, pożyteczności drzew i roślin, poznały walory kompostowania odpadów w gospodarstwach domowych.

Powitały jesień metodą Porannego Kręgu z wykorzystaniem darów natury, degustując miód oraz wykonując sensoryczną  pracę plastyczną.

Przedszkolaki wykonały wspólny zielnik z liści drzew, które przyniosły do przedszkola, zaadoptowały drzewo bzu obok przedszkola. Omawiały zmiany w jego wyglądzie podczas spacerów. Muzykanci zasadzili również drzewo – tuję obok wejścia do przedszkola.

Gr VI wykonała zadania do ogólnopolskiego projektu „Z darami natury świat nie jest ponury” – pracę plastyczną z rolki po papierze toaletowym, makietę miasta z wykorzystaniem kartonu, pudełek oraz darów natury, rozetę z darów natury.

            Na zajęciach wykorzystywaliśmy materiały wtórne do ćwiczeń matematycznych, doskonalenia zręczności oraz licznych prac plastycznych.

Wspólnie wykonaliśmy  literę i cyfrę naszej grupy z darów jesieni  na konkurs wewnątrzprzedszkolny „Litery i cyfry z natury”.

Dzieci wraz z rodzicami wykonały ozdoby świąteczne z materiałów wtórnych oraz darów natury na konkurs „Ekologiczna ozdoba bożonarodzeniowa”.

Powyższe działania miały na celu:

  • poszerzanie świadomości ekologicznej,
  • kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego,
  • racjonalne wykorzystywanie zasobów przyrody oraz utylizacji odpadów,
  • stwarzanie okazji do bezpośredniego obcowania z przyrodą,
  • zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi,
  • inicjowanie zabaw konstrukcyjnych, budowanie wykorzystując materiały użytkowe w tym naturalne,
  • dostrzeganie emocjonalnej wartości otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej,
  • budzenie zainteresowania otaczającym światem,
  • wyrabianie właściwego stosunku do otaczającej przyrody.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w fotogalerii 🙂                                          

Eliza Boroń

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *