„Trening Uwagi” w grupie „Muzykanci”

TRENING UWAGI

Koncentracja uwagi to umiejętność skupienia uwagi na określonym zadaniu czy obiekcie. Nie można zapominać, że rozpraszanie się, dezorientowanie a nawet trudność w skupieniu uwagi są typowe dla większości dzieci i nie zawsze muszą być powodem do obaw. Można więc założyć, że każde małe dziecko ma problem z koncentracją. W grupie „Muzykanci” już od pierwszych dni skupiamy się na rozwijaniu umiejętności uwagi poprzez różne zabawy, w tym: wszelkiego rodzaju łamigłówki dla dzieci, labirynty, dobble, memory, itp. Dodatkowo z uwagi na wielką wartość terapeutyczną oraz niewątpliwie atrakcyjność formy „Trening Uwagi” wg Giny Davis, za którą „przepadają” wszystkie dzieci będziemy się starać wykorzystywać ją często w naszym repertuarze zajęć.
Trening Uwagi to zajęcia, które mają na celu głównie: przygotowanie dzieci do nauki w grupie, dzielenie wspólnego pola uwagi. Podział zajęć na etapy, zapewnia poczucie bezpieczeństwa uczestnikom treningu poprzez jego przewidywalność. Dodatkowo obniża lęk, ułatwia dziecku włączenie się w aktywność,
a z kolei taka konstrukcja zajęć sprzyja procesowi uczenia się. W trakcie Treningu Uwagi dzieci uczą się również przestrzegać reguły i zasady obowiązujące w grupie, rozwijają umiejętność naśladownictwa, wypracowują gotowość do współpracy, czyli umiejętności niezbędne do życia w społeczeństwie. Ponadto dzieci wykonując przygotowane zadania rozwijały sprawność motoryczną.

Poniżej fotorelacja z pierwszych zajęć.

 

opracowała: Jadwiga Krokis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *