Zdrowe kanapki w grupie  IV „Biedronki”

Posiłek we wspólnym gronie to nie tylko spożywanie samego jedzenia. To również moment przygotowania, który jest równie istotny w integrowaniu rodziny jak wspólne zasiadanie przy  stole.

Plan pracy naszego przedszkola na rok szkolny 2022/2023 z zakresu kultywowania tradycji rodzinnych posiłków – grupa „Biedronki” rozpoczęła w miesiącu październiku od wspólnego spotkania z rodzicami.
Dzieci w ramach zajęcia otwartego dla rodziców poznały zasady zdrowego odżywiania się tj. zjadanie owoców i warzyw bogatych w witaminy, oraz produktów mlecznych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dokładnie poznały nazwy witamin i produkty w jakich się znajdują. Ćwiczyły z wykorzystaniem kostki gimnastycznej, samodzielnie wykonanej. Wspólnie z rodzicami wykonywały kanapki, które z apetytem zjadły przełamując uprzedzenie spożywania niektórych warzyw.
Degustacji towarzyszyła rozmowa, która pomagała nawiązywać relacje i wzmacniać więzi grupowe. Dzieliliśmy się aktualnymi sprawami i planowaliśmy grupowe działania na przyszłość.
Obserwując rodziców i dzieci nabrałyśmy przekonania, że tego typu rodzinne posiłki dają poczucie ciepła, bezpieczeństwa, miłości, oraz silnej przynależności do rodziny i małej grupy społecznej jaką jest przedszkole.

Zaprezentowany referat w ramach pedagogizacji wskazał, że wspólne posiłki zjadane z całą rodziną są alternatywą dla telewizora i komputera. Posiłki jadane wspólnie to także okazja do tworzenia i kultywowania tradycji rodzinnych, a wspólne ich przygotowanie może być okazją do różnych prac domowych jednoczących rodzinę.

Małgorzata Żółkiewicz

Antonina Haduch

Anna Rzepka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *