II  TYDZIEŃ  FERII  W  GRUPIE  „PSZCZÓŁKI”

Podczas ferii w  jednej z grup (dzieci 4-5-6 letnich) prowadzone były zajęcia z wykorzystaniem programu wg Giny Davis TRENING UWAGI. Umiejętność koncentracji uwagi jest kluczowa dla edukacji i rozwoju i wręcz niezbędna w codziennym życiu. To podstawa efektywnej pracy mózgu! Ćwiczenia na koncentrację polegają na tym, że trzeba skupić całą swoją uwagę na określonym zadaniu – zadbać o dobrą motywację, zaangażować umysł, pozostać odpornym na wszelkie „rozpraszacze” i zrealizować cel! Ćwiczenia prowadzone w formie zabaw nawiązujących do aktualnej pory roku tj. ZIMY.

Magiczne pudełko – stały element treningu uwagi, skupiało uwagę dzieci, które z wielkim zainteresowaniem i niecierpliwością czekały co takiego ukrywa się w magicznym pudełku pani Agnieszki. Dzieci nazywały przedmiot wyjmowany z magicznego pudełka, a także dowiadywały się o jego nietypowym przeznaczeniu. Zwykła laska lub kijek do nart, który zazwyczaj służył im do podpierania się – okazywały się pomocne przy ściąganiu zawieszonego u sufitu wystrzałowego kurczaka.
Kolejna aktywność proponowana po magicznym pudełku miała za zadanie wydłużyć czas skupienia uwagi. Spadające wirujące, z góry śnieżynki na ziemię, lodowa girlanda powoli wysuwająca się z woreczka czy też śniegowy bałwanek rysowany na magicznym pachnącym śniegu roztartym na podkładce sprawiały, że dzieci z zapartym tchem to wszystko obserwowały. I wreszcie z obserwatora stawały się sprawcami – samodzielnie wykonywały zadania: dobierały do pary takie same części garderoby zimowej, łączyły w pary przedmioty z ich cieniami lub na magicznej kartce tworzyły przepiękne niepowtarzalne śnieżynki.

Agnieszka Wojdyła

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *