Poranny krąg w grupie „Biedronki”

W poniedziałek 20.11.2023 r. w grupie integracyjnej „Biedronki” odbyły się zajęcia Metodą Porannego  Kręgu. Jest to metoda, którą określamy jako wielozmysłową. Obejmuje swym zasięgiem wszystkie zmysły: dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Proponowane w niej oddziaływania mają aktywizować zmysły w sposób odmienny dla każdej pory roku, aby podkreślać zmiany zachodzące w przyrodzie. Świat przyrody jest źródłem zróżnicowanych bodźców. Każda pora roku kojarzy się nam z kolorem, smakiem, obrazem, zapachem itp. Metoda Porannego Kręgu przypisuje każdej z pór roku inną symbolikę.

Jesienią prezentujemy kolor żółty. Symbolizuje spadające z drzew liście, dojrzałe owoce. Po zapaleniu lampki zapachowej – (zapach lawendy), dokładnym oglądaniu i wąchaniu po okręgu lampki zapachowej odbyło się  rytualne powitanie dzieci i zaproszonych gości – rodziców. Następnie dzieci obejrzały  teatr aktora pt. „Przygody misia Pongo” mówiący o przygotowaniach zwierząt do nadchodzącej zimy. Poznały rodzaje wiatru: (zimny, ciepły)  przez efekty nadmuchu płynące z suszarki.

W dalszej części zajęcia zaprezentowano dzieciom wygląd i odgłosy dzwonków rurowych. Odbyła  się również zabawa ruchowa „Wstążki na wietrze” do muzyki instrumentalnej „Jesień” Vivaldiego. Zajęcie urozmaicono grą na dzwonkach i śpiewem piosenki pt. „Zima tuż, tuż”. W kolejnej części zajęcia dzieci przy udziale rodziców  ozdabiały „Jeża Kolczatka” Zajęcie zakończyła degustacja miodu i  wygaszenie lampki zapachowej – symbolu całego zajęcia.

Celem zajęcia było wielozmysłowe poznanie rzeczy kojarzących się z jesienią. Polisensoryczne pobudzanie zmysłów było  najlepszym sposobem przekazywania cennych informacji o tym co nas otacza, a najlepszymi pomocami dydaktycznymi były te zaczerpnięte z natury.

Małgorzata Żółkiewicz, Joanna Śnieżek, Agnieszka Tabisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *