„Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”

„Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”

W dniu Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek (tj. 5 listopada) w naszym przedszkolu w sposób szczególny rozmawialiśmy o bajkach, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. W tym wyjątkowym dniu przedszkolaki z grupy III „Motylki”, VI „Muzykanci” oraz VII „Jagódki” wzięły udział w bajkowym spotkaniu. Naszym Gościem był mieszkaniec Brzozowa – pan Bogdan Kubal – autor ilustracji do bajek pana Stanisława Kornasiewicza (twórca m. in. literatury dziecięcej – pochodzący z Beska).
Pan Bogdan przeczytał dzieciom kilka bajek pana Stanisława z tomiku pt. „Bajki Pana Stasia”. Przedszkolaki słuchały Go z wielkim zainteresowaniem. Po przeczytaniu bajek pan Bogdan wyjaśnił dzieciom jak powstały niektóre obrazki do wysłuchanych utworów. Na zakończenie spotkania w każdej grupie narysował dzieciom jakiś pamiątkowy obrazek. Tego dnia starszaki z grupy „Jagódki” zainspirowane obrazkami naszego Gościa same przystąpiły do malowania swoich „dzieł”.

Ponadto tego dnia każda grupa zorganizowała zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe, a w jednej z grup powstała „Chatka Baby Jagi”. Nie zabrakło również zabaw zręcznościowych takich jak oddzielanie grochu od fasoli 🙂 Okazało się, że dzieci bardzo dobrze znają bajki i w związku z tym, świetnie radziły sobie z zadaniami.

Pamiętajmy, że bajki, które towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. Czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.

Podsumowując można powiedzieć, że Dzień Postaci z Bajek stał się doskonałą okazją do rozwijania wśród dzieci zainteresowań czytelniczych.

Panu Bogdanowi dziękujemy za miłe spotkanie i czas poświęcony przedszkolakom.

Jadwiga Krokis

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *