Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Co roku 3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób
z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń,
z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. W naszym przedszkolu już dnia 1 – go grudnia świętowały trzy najstarsze grupy „Motylki”, „Muzykanci” oraz „Jagódki”, w których w tym dniu dominował kolor pomarańczowy i żółty, na znak solidarności z osobami niepełnosprawnymi. Celem obchodów było przybliżenie dzieciom problemów osób z niepełnosprawnością, uwrażliwienie ich na potrzeby tej grupy społecznej oraz uświadomienie, że niepełnosprawni są wśród nas – w naszym przedszkolu, na osiedlu,
na naszej ulicy. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby te osoby czuły się wśród nas dobrze, ponieważ one mimo swoich problemów, bardzo chcą uczestniczyć w normalnym życiu społecznym.

Podczas różnych zabaw dzieci mogły przekonać się w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby
z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, ruchową czy autyzmem. Nasi podopieczni mieli okazję doświadczyć, że niektóre czynności wykonywane z ograniczoną możliwością np. widzenia, itp. nie były proste. Wymagały więcej czasu, ale przy wytrwałości, czasami pomocy lub wsparciu drugiej osoby stały się wykonalne. Dlatego dla osób niepełnosprawnych tak ważne jest zrozumienie, cierpliwość i akceptacja ze strony osób pełnosprawnych.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością przypomina nam także o równości, integracji
i tolerancji. O tym, że osoby niepełnosprawne zasługują na szacunek i równe traktowanie, aby mogły wspaniale się rozwijać i wiele w życiu osiągnąć.

Piątkowy dzień był wyjątkową okazją, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym, ale był także doskonałą okazją do dobrej i wspólnej zabawy.

Jadwiga Krokis, Magdalena Zimoń

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *