Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Brzozowie

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m. in. dyskryminacji, izolacji, braku opieki i wsparcia).

W Przedszkolu Samorządowym nr 2 im. Marii Konopnickiej w Brzozowie od wielu lat prowadzone są działania terapeutyczne z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzięki przychylności władz miasta funkcjonują oddziały integracyjne, do których uczęszczają m. in. dzieci z autyzmem. W oddziałach tych mają one możliwość prawidłowego i harmonijnego rozwoju. Poprzez wspólne zajęcia i zabawę uczą się prawidłowych zachowań, integrując się z rówieśnikami.

W obecnym roku szkolnym w naszym przedszkolu po raz pierwszy zostały zainaugurowane obchody tego dnia. Symbolami tego święta są żarówka i związane z nią motto: „Cała Polska świeci na niebiesko!”. W tym dniu w naszym przedszkolu również dominował kolor niebieski: dzieci i panie przyszły ubrane na niebiesko (czyli „zaświecili na niebiesko”), dekoracja sali widowiskowej wykonana została w kolorze niebieskim, podczas zajęć plastycznych używano tylko niebieskich farb. W poszczególnych grupach odbyły się zajęcia mające na celu przybliżenie dzieciom treści związanych z autyzmem. Rodzice mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego tak złożonego zaburzenia, zamieszczonymi na gazetce dla rodziców, znajdującej się na dolnym holu placówki.

W tematykę obchodów wprowadziły dzieci filmy: „Amazing things Happen” i „Jedno pytanie, które zmieni twoje myślenie”- które ukazały codzienne życie dzieci/osób dotkniętych autyzmem. Następnie wszyscy udaliśmy się do nowo wyremontowanej sali widowiskowej, gdzie nasi podopieczni aktywnie uczestniczyli w przygotowanych przez panie: Jadwigę Krokis i Agnieszkę Tabisz zabawach muzyczno-ruchowych m. in. do takich piosenek jak: „Piosenka o szacunku dla innych” i „Piosenka o przyjaźni” oraz zabawach zręcznościowych. Następnie poprzez różne doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Na tej podstawie przedszkolaki rozmawiały o trudnościach, umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji tych osób. Podczas wspólnych zabaw i zajęć dzieci dowiedziały się, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Uwieńczeniem wspólnej zabawy było wykonanie w każdej grupie wiekowej pracy plastycznej „Niebieska dłoń dla mojego przyjaciela”. Ostatnim punktem świętowania były spacery starszaków, którzy z niebieskimi balonami w ręku wyszli „zaświecić” na ulice Brzozowa.

Mamy nadzieję, że upamiętnianie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu wśród społeczności przedszkolnej, a także lokalnej, przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat tego zaburzenia i wpłynie korzystnie na akceptację dzieci i osób dorosłych ze spektrum autyzmu.

Dnia 2 kwietnia każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem: dodając chociażby niebieski kolor do ubrania czy propagując logo akcji w Internecie. Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem i ich rodzin. Pamiętajmy, iż 2 kwietnia kolor niebieski daje osobom z autyzmem i ich rodzicom nadzieję na lepsze życie…

Jadwiga Krokis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *