Światowy Dzień Dzikiej Przyrody w Grupie Motylki

Dzień Przyrody

Po raz siódmy  3 marca  obchodziliśmy  Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. To święto  ustanowione zostało w 2013 r. podczas 68 sesji Zgromadzenia Ogólnego   Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego głównym celem jest uczczenie światowego bogactwa dzikiej fauny i flory przy równoczesnym podnoszeniu świadomości na temat wartości dzikiej przyrody oraz jej zagrożeń.

W grupie Motylki w tym dniu dzieci oglądały ilustracje dziko występujących zwierząt i roślin, które są narażone na wyginięcie.  Poznały nowe zabawy z klamerkami do przypinania bielizny, które nazwałyśmy : „Przekaż obrazek dzikiej przyrody koledze”, „Przekaż krokusa – zwiastuna wiosny”.  Dzięki zabawom z klamerkami dzieci ćwiczyły chwyt  pęsetowy, wzmacniały mięśnie nadgarstka i aktywowały mięśnie dłoni. Bawiliśmy się również w zabawę kołową przy piosence: Wiosna. Następnie wyruszyliśmy  na spacer na osiedle Kopernika, w kierunku drzewa – brzozy brodawkowatej , której przemianę zgodnie z porami roku  obserwujemy  od jesieni. Dzieci zaobserwowały, że obecnie na brzozie są długie zwisające młode pędy pokryte brodawkami. Ze spaceru przynieśliśmy  gałązki wierzby i forsycji i wspólnie założyliśmy ich wodną hodowlę. Będziemy bacznie je obserwować w kolejnych dniach.

Te wszystkie nasze działania zmierzały do uświadamiania dzieci i nauki, jak ważne jest, aby o przyrodę dbać  i ją szanować.

 

                                                                    Małgorzata Żółkiewicz, Antonina Haduch

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *