Projekt „Pieniądze” w edukacji przedszkolnej

Projekt „Pieniądze” w edukacji przedszkolnej

W Przedszkolu Samorządowym nr 2 im. Marii Konopnickiej w Brzozowie, podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych, dzieci ze starszych grup brały udział w cyklu zajęć dydaktycznych „Pieniądze w życiu człowieka”. Projekt „Pieniądze” w pracy z dziećmi zaplanowały i przeprowadziły panie: Bożena Dąbrowiecka, Monika Dydak i Katarzyna Kołodziejczyk.

W tematykę zajęć wprowadził dzieci wiersz o pieniądzach:

Mało kto to dziś pamięta ale były takie czasy,

że pieniądze nie istniały, że nie było wcale kasy.

Nikt się nie bał, że mu braknie lub, że forsy wcale nie ma;

brał co miał, szedł gdzie chciał i z innymi się wymieniał.

Nauczycielki zapoznały dzieci z historią pieniądza /Barter • Płacidła • Kruszce i drogocenne kamienie • Złote i srebrne monety • Banknoty zabezpieczone złotem (pieniądz kruszcowy) • Pieniądz papierowy • Pieniądz plastików.

Kolejny etap projektu to budowanie siatki pytań o pieniądzach przez przedszkolaków. Pytania zostały zapisane na tablicy a nauczyciele udzielali wyczerpujących odpowiedzi.

– Czy wszystko można kupić za pieniądze?

– Do czego potrzebne są ludziom pieniądze?

– Co można kupić za 100 zł?

– Czego nie można kupić?

– Czy pieniądze na świecie są ważne?

– Co zrobić, żeby mieć dużo pieniędzy?

– Czy ważniejsze jest zdrowie czy pieniądze?

– Gdzie najlepiej schować dużo pieniędzy?

Podczas zabawy kołowej „Portfele i pieniądze” dzieci zostały zapoznane z walutą Polski – złotym, oglądały zawartość przygotowanych portfeli, posługując się pojęciami: dowód osobisty, prawo jazdy, karta płatnicza, banknoty, monety. Odczytywały wysokość nominałów na banknotach: 10 zł, 20 zł, 100 zł oraz monetach: 1 zł. 2 zł, 5 zł; opisywały i porównywały ich wygląd. Nasi wychowankowie obejrzeli również film edukacyjny z serii „Jak to jest zrobione?” – Jak powstają monety? W zabawie słowno – logicznej „Burza mózgów” wykazywały się bogatą ekspresją słowną, formułując odpowiedzi na pytanie: „Co by było, gdyby ludzie nie oszczędzali pieniędzy?”

Podczas zajęć odwiedziła nas Julita Haduch – dziewczynka z autyzmem wczesnodziecięcym, która już po raz kolejny w ramach cyklu spotkań „Ludzie są zróżnicowani…” zaprezentowała naszym przedszkolakom swoją pasję – malowanie. Dzieci miały możliwość współtworzenia historyjki obrazkowej dotyczącej „pieniądza”. Przedszkolaki wymyślały i opowiadały historię, którą Julita „przelewała” na papier. Pomysłowość dzieci, jak zwykle przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, a fantastyczna współpraca z zaproszonym gościem utwierdziła nas w przekonaniu,              że zainicjowane przez panie: dyrektor Jolantę Szarek i wicedyrektor Jadwigę Krokis spotkania z osobami niepełnosprawnymi są „strzałem w dziesiątkę”.

Ukoronowaniem projektu była piesza wycieczka dzieci wraz z nauczycielami do Banku Pekao, mieszczącego się na    ul. Ks. J. Bielawskiego. Głównym celem wyjścia było zapoznanie dzieci z działalnością instytucji, jaką jest bank, zrozumienie potrzeby oszczędzania pieniędzy oraz poznanie sposobów bezpiecznego przechowywania pieniędzy.

Dziękujemy panu Mieczysławowi Pająkowi – dyrektorowi Banku Pekao oraz pani Małgorzacie Góreckiej – specjaliście do spraw sprzedaży, za mile przyjęcie, przekazanie dzieciom wiedzy o pracy banku w interesujący sposób oraz drobne upominki.

Bożena Dąbrowiecka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *