„Dzień Piegów” w grupie „Muzykanci”

„Dzień Piegów” w grupie „Muzykanci”

Dzień 1 marca w grupie VI „Muzykanci” był dniem nietypowym, ponieważ świętowaliśmy „Dzień Piegów”. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Dzieci miały okazję poznać sławnych bohaterów literackich, których można nazwać Pieguskami: Pippi Pończoszankę, Pana Kleksa oraz chyba wszystkim znaną biedronkę.

W zajęciach porannych przedszkolaki wysłuchały bajki terapeutycznej pt. „Mała biedronka”, która miała na celu uświadomić im, że nie wygląd jest najważniejszy, ale to co każdy z nas ma w sercu. Następnie odbyła się rozmowa na temat tego, czym są piegi i czy ich posiadanie jest uciążliwe.

W zajęciach głównych dzieci obejrzały inscenizację utworu J. Brzechwy pt. „Żuk” z wykorzystaniem sylwet. Kolejnym etapem zajęć było wykonanie „Piegowatych twarzy”, na których pojawiło się mnóstwo kolorowych piegów z plasteliny. Na zakończenie zajęć nie zabrakło słodkiej niespodzianki w postaci ciasteczek – piegusków, które tego dnia smakowały wyjątkowo 🙂 

Dzisiejszy dzień był wspaniałą okazją, do tego by poruszyć ważny temat, jakim jest tolerancja. „Muzykanci” uświadomili sobie, że choć każdy z nich zupełnie inaczej wygląda, wszyscy mają jednakowe prawa.

W poważnych kalendarzach brak jest tego święta, jednak przyznać należy, że dzisiejszy dzień stał się znakomitą okazją do uczenia dzieci szacunku i tolerancji wobec inności. Pamiętajmy, że „inny” nie znaczy gorszy i uczmy już od najmłodszych lat tolerancji i szacunku dla takich osób, które wielokrotnie narażone są na pogardę i wyśmiewanie. Najmłodsi powinni być otwarci na odmienność, być bez uprzedzeń
np. w stosunku do osób niepełnosprawnych, do ludzi o innym kolorze skóry, czy wyglądzie.

Nauka tolerancji i szacunku powinna odbywać się przy każdej nadarzającej się okazji, do czego bardzo serdecznie zachęcam.

Jadwiga Krokis

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *