Kilka słów o czytaniu…

Kochane Dzieci i drodzy Rodzice!

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – te słowa powiedziała kiedyś Wisława Szymborska, gorąco zachęcamy więc do spędzenia wspólnych chwil z książką.

Spędzanie czasu w domu można wykorzystać do czytania z dzieckiem, przenoszenia się w krainę fantazji i wyobraźni. Czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. Książki uczą myśleć, zmuszają mózg do aktywności, przez co powstają nowe wiązania neuronalne w mózgu. Czytając, z tygodnia na tydzień zwiększa się produktywność i aktywność myślowa człowieka, czytanie przynosi coraz więcej korzyści. Do wspólnego „czytania” możemy wybierać różne książki. Ciekawą alternatywą są te bez tekstów, gdzie ilustracje podpowiadają nam kolejne etapy historii, ale to jak ją poprowadzimy zależy od nas. Za każdym razem historia może być więc inna, stopniowo możemy włączać w zabawę dzieci. W ten sposób uruchamiamy wyobraźnię, pobudzamy kreatywność, odbieramy wrażenia wizualne i dźwiękowe, a przede wszystkim – rozmawiamy i spędzamy czas razem.

Chciałabym polecić Państwu biblioteki online, w których można znaleźć do czytania wiele książek:

https://czasdzieci.pl/czytanki/

https://www.bajkidoczytania.pl/

http://www.bajkownia.org/bajki-do-sluchania

http://www.yummy.pl/library/pl/main/pl/bajki

Zachęcamy do codziennego czytania, tym bardziej, ze nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Nie możemy wprawdzie zaprosić Państwa do nas, ale czytanie w domu, na pewno spodoba się dzieciom i przyniesie same pozytywne efekty.

Jeśli chcą Państwo zaprezentować wspólne chwile podczas czytania, zapraszamy do przesyłania zdjęć na naszą pocztę mailową – umieścimy je na naszej stronie internetowej.

Jadwiga Krokis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *