Z kalendarza dni nietypowych

Dni nietypowe w Przedszkolu

W całym roku jest mnóstwo świąt nietypowych, które są  doskonałą inspiracją do zabaw w przedszkolu. Czas ferii zimowych sprzyja ich świętowaniu, a w związku z tym w minionym tygodniu świętowaliśmy kilka z nich: Walentynki, Dzień Hipopotama, Dzień Kota oraz Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

Walentynki obchodzone 14 lutego stały się doskonałą okazją do integracji grup podczas rozpoczynających się ferii zimowych. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, układały walentynkowe domino, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek czy wydzieranek, spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć.

We wtorek 15 – go lutego świętowaliśmy „Dzień Hipopotama”. Poranek zaczęliśmy od „Hipciowej gimnastyki”. Przedszkolaki wykonywały te same ćwiczenia, które pokazywał hipek. Następnie wysłuchaliśmy wielu ciekawostek o hipopotamach mieszkających w naturze oraz tych zamieszkujących zoo. Kolejnym zadaniem było wycięcie i złożenie w całość puzzli z wizerunkiem hipopotama. W ramach pracy plastycznej, niektóre dzieci malowały także mordkę hipcia.

Czwartek upłynął nam na świętowaniu „Dnia Kota”. Głównym celem ustanowienia tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą bardzo ciężkie życie. Dzieci oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe „kocie zabawy” przy znanych piosenkach: „Uciekaj myszko”, „My jesteśmy kotki dwa”, itp. Powstały również ciekawe prace plastyczne z kotem w roli głównej.

Na zakończenie pierwszego tygodnia ferii świętowaliśmy „Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112”, który obchodzony był 11 lutego. Większość z dzieci przypomniała sobie co to za numer i do czego służy oraz kto go obsługuje. Poza tym nasi podopieczni dowiedzieli się, że można na niego dzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórek, którym w tym celu nie potrzeba odblokowywać klawiatury oraz, że został on wprowadzony po to, by umożliwić wszystkim Europejczykom wezwanie pomocy używając 112 bez względu na to w jakim kraju się znajdujemy.

Pierwszy tydzień ferii zimowych minął nam bardzo ciekawie i pracowicie.

Jadwiga Krokis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *