CZYSTE  POWIETRZE  WOKÓŁ  NAS

             Nasze przedszkole od 20 – lat uczestniczy w Przedszkolnym Programie Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze wokół nas”. Jest to program profilaktyczny, realizowany zgodnie z wytycznymi Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz SANEPID. Adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców.
Realizacja programu ma na celu: wykształcić u dzieci przedszkolnych umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą  przy nich palą papierosy.

           Program prowadzony był w dniach od 21- 25 listopada, wzięły w nim udział grupy: Muzykanci, Wędrowniczki i Jagódki – łącznie około 60 dzieci. Przedszkolaki na zajęciach określały źródła dymów, uwrażliwiały się na szkodliwość dymu papierosowego, ponadto uświadomiono dzieciom skutki palenia papierosów. Miały one okazję, zapoznać się z zagrożeniami jakie powoduje bierne i czynne palenie papierosów oglądając: gazetki, ulotki, plakaty, przygotowane przez nauczycieli. Poznały postać dinozaura Dinka – maskotkę programu i nauczyły się piosenki „Dinozaur Dinek”. W pracach plastycznych wyrażały swój negatywny stosunek do dymu, palenia, projektowały własne znaczki „Nie pal przy mnie”. Podsumowaniem tygodnia było spotkanie z panią Małgorzatą Szpiech pracownikiem SANEPID w Brzozowie, podczas którego dzieci mogły utrwalić zagrożenia i skutki palenia papierosów, a także zaprezentować zdobyte wiadomości. Na za zakończenie spotkania pani Małgorzata poczęstowała wszystkich przedszkolaków oraz pracowników uczestniczących w spotkaniu pysznymi jabłkami, które są symbolem – logo programu „Czyste powietrze wokół nas.”
Słuchając wypowiedzi dzieci możemy stwierdzić, że zrozumiały ideę programu, opowiadały o zajęciach rodzicom, uwrażliwiały ich na skutki palenia papierosów. Dzięki tym zajęciom wzrosła świadomość związana ze skutkami czynnego, jak i biernego palenia i być może w dorosłym życiu nie sięgną po papierosa.

           Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w fotogalerii.

Antonina Haduch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *