DZIEŃ  NOWYCH  TECHNOLOGII  W  NASZYM  PRZEDSZKOLU

W dniu 31 marca obchodziliśmy Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z dziećmi. Nowoczesne technologie stanowią przyszłość młodego pokolenia, a kontakt z nowoczesnymi technologiami jest nieunikniony, a nawet niezbędny. Wychodząc temu naprzeciw w naszym przedszkolu uczymy dzieci jak bezpiecznie i pożytecznie korzystać z urządzeń cyfrowych, w szczególności z Internetu, realizując innowacyjny program „Asy Internetu”, tak samo jak uczymy je innych kompetencji kluczowych.
W niedalekiej przyszłości będziemy bowiem traktować umiejętności programowania na równi z umiejętnościami czytania i pisania. Właściwie już teraz nie wystarczy podsiadanie umiejętności interakcji z nowymi technologiami, trzeba umieć je samemu tworzyć. To co dla nas – dorosłych – jest nową technologią, dla dzieci jest „naturalnym elementem krajobrazu”.
Aby ustrzec dzieci przed negatywnymi skutkami korzystania z tzw. elektroniki, a nie przed samą technologią, warto je uczyć z nich korzystać już od najmłodszych lat. Dzieci, które edukujemy w kierunku nowych technologii, będą mniej naiwne i zwyczajnie bezpieczniejsze w sieci. Będą potrafiły wykorzystać je do osiągania swoich celów, do świadomej nauki i zabawy. Dlatego nasze przedszkole chętnie uczestniczyło nie tylko w Dniu Nowych Technologii, ale również po raz drugi w Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek. Aktywnie realizujemy program Pani Anny Świć „Kodowanie na dywanie” z wykorzystaniem GeniBotów.

Uczenie się programowanie, to nie tylko nabywanie umiejętności czysto technicznych ile dbanie o swój wszechstronny rozwój. Zajęcia z programowania uczą precyzyjnego myślenia, rozwijają umiejętności myślenia logicznego, kreatywności, dbałości o szczegóły, powodują wzrost różnorodności pomysłów.
W Dniu Nowych Technologii jedna z najstarszych grup, która została zgłoszona do wydarzenia – Dnia Nowych Technologii w Edukacji realizowała scenariusz z programu „Asy Internetu” na temat „Do czego potrzebne są nam nowe technologie?”. Były to zajęcia w formie zabaw, których celem było kształtowanie poczucia użyteczności technologii cyfrowych w życiu codziennym oraz kształtowanie rozsądnego korzystania z technologii cyfrowych na co dzień. Ponadto przedszkolaki w tym dniu kodowały GeniBota za pomocą kart kierunkowych i dźwiękowych. Obserwowały się nawzajem przez wykorzystanie kamery (elektronicznej niani). Skanowały kody QR. Wykonywały zadania na tablicy interaktywnej. Bawiły się na dywanie interaktywnym.
Już od najmłodszych lat dzieci powinny mieć prawidłowe wyobrażenie o roli komputerów czy różnych urządzeń cyfrowych. Powinny rozumieć, że nie są one mądre same
z siebie, ale dlatego, że ktoś je zaprogramował, żeby były mądre. Że to człowiek stoi za ich inteligencją.
Dzień Nowych Technologii w naszym przedszkolu przyczynił się do bezpiecznego wprowadzenia dzieci w świat programowania, a co za tym idzie, do wzrostu technologicznej świadomości dziecięcej. Ponadto przyniósł dzieciom mnóstwo frajdy i dobrej zabawy 🙂

Agnieszka Tabisz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *