NIEBIESKIE  IGRZYSKA

„W kwietniu zapal się na niebiesko”

Miesiąc kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu.  W naszym przedszkolu to szczególny czas. To, czego nauczymy dzieci na tym etapie jest niezwykle ważne, o czym nie trzeba przekonywać żadnego nauczyciela. W świecie wciąż brakuje zrozumienia dla tego zaburzenia. Niektórzy dorośli komentują zachowanie dzieci w sklepach i na placu zabaw, inni budują postawę opartą na “nie baw się z nim”. Jednak  budując empatyczną postawę u dzieci na etapie przedszkola, sprawimy, że wyrosną z nich mądrzy dorośli!
Warto przygotować dzieci na trudności czy różnice w nawiązywaniu przyjaźni z takimi osobami. Przecież to całkiem możliwe, że osoba z autyzmem będzie unikać kontaktu wzrokowego, źle reagować na szybki ruch czy też nie będzie komunikować się werbalnie. Warto wskazać dziecku jak zaprosić taką osobę do zabawy, jak jej pomóc w trudnej chwili.

W tym roku szkolnym nasze przedszkole wzięło udział w „Niebieskich Igrzyskach”. Jest to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny. Jest ono skierowane do przedszkoli i szkół z całej Polski. Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi. Pomysłodawcą i inicjatorem idei Niebieskich Igrzysk jest Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, która na co dzień pomaga dzieciom z autyzmem i ich rodzinom.

W dniach 25-27.04.2023r. w poszczególnych grupach naszego przedszkola odbyły się niebieskie zawody sportowe. Dzieci wraz ze swoimi paniami brały udział w wielu zabawach, mających na celu integrację i przełamywanie barier oraz swoich ograniczeń. Wszystkie dzieci fantastycznie się bawiły, a zwycięzcami byliśmy WSZYSCY!!!

„Jesteśmy z Wami, niebieskimi motylami”.

 Olimpia Jagieła-Bodzioch

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *