Podpowiadamy co można robić z dziećmi w domu

W związku z podjętymi przez rząd działaniami, mającym na celu minimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce rodzice stanęli przed wyzwaniem zorganizowania domowej opieki nad dziećmi oraz zorganizowanie im czasu w przestrzeni domowej. Co można robić z maluchami w tym czasie? Oto nasze propozycje zajęć z dziećmi, możliwe do wykonania bez opuszczania miejsca zamieszkania.

Z myślą o dzieciach wydłużono godziny emisji pasm dla dzieci. Telewizja wychodzi naprzeciw z dużą gamą propozycji, jednak jako rodzice pamiętajmy o wpływie technologii na układ nerwowy naszych dzieci. Starajmy się wydzielić czas na oglądanie telewizji, korzystanie z tabletu czy smartfona.

Polecamy dla rodziców artykuł kanadyjskiej terapeutki zajęciowej Victorii Proud pt. Dlaczego twoje dziecko nudzi się w szkole, łatwo się denerwuje i nie ma prawdziwych przyjaciół? Tam znajdziecie państwo więcej informacji o wpływie technologii na dziecko oraz odpowiedź na powyższe pytanie. Warto dostosować się do wskazówek terapeutki już dziś aby w przyszłości dziecko radziło sobie w szkole.

http://topniusy.eu/dlaczego-twoje-dziecko-nudzi-sie-w-szkole-latwo-sie-denerwuje-i-nie-ma-prawdziwych-przyjaciol-a-dlatego/

PROPOZYCJE ZABAW RUCHOWYCH

Dzieci roznosi energia i potrzebują ruchu, aby ją rozładować polecam znane od lat zabawy w chowanego czy w berka pozwalają spożytkować część energii. Można także urządzić bitwę na poduszki oraz rzucanie do celu (z wykorzystaniem przeczytanych gazet). Ciekawym rozwiązaniem może być konkurs taneczny lub twister.

Ograniczenia metrażowe mieszkań czy śliska nawierzchnia mogą utrudniać skanalizowanie energii więc do zabawy ruchowej będziemy potrzebować długi sznurek do zbudowania labiryntu, który następnie należy pokonać bez dotykania linii. Można także własnoręcznie przygotować grę planszową, na której po stanięciu pionkiem w określonym polu, trzeba będzie wykonać konkretne ćwiczenie na przykład pięć przysiadów czy trzy pajacyki.

Dobrym pomysłem będą też zajęcia umysłowe jak gra pamięciowa memory, klasyczne kółko i krzyżyk bądź państwa i miasta – dla starszaków.

PROPOZYCJE ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH

Dzieci są różne i lubią różne rzeczy, ale wszystkie szybko się nudzą, dlatego rodzice muszą wykazać się kreatywnością. Jedna czynność musi mieć kilka funkcji, aby przedłużyć zabawę. Przykładem może być rysunek, który następnie zostaje pocięty na mniejsze części i tworzy puzzle. Innym pomysłem na zabawę z dziećmi może być pokaz mody połączony z sesją zdjęciową. Interesujący dla dzieci może być też tak zwany worek skarbów, czyli odgadywanie nazw przedmiotów schowanych w worku czy zabawy z balonem. Całe mnóstwo pomysłów można znaleźć na stronach:

https://mojedziecikreatywnie.pl/

https://panimonia.pl/2018/01/23/masy-sensoryczne-plastyczne-przepisy/

WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU

Okres kwarantanny warto wykorzystać na wspólne zajęcia pogłębiające więź pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz stymulujące rozwój dziecka. Warte uwagi i bardzo lubiane przez dzieci są gry kooperacyjne, czyli takie, w których gracze współpracują, wspierają się i słuchają, aby osiągnąć wspólny cel. Zabawy sensoryczne na przykład zabawy piaskiem kinetycznym czy malowanie palcami są zarówno wyciszające dla dzieci jak i wspierające ich rozwój. Proste zajęcia domowe typu ugniatanie ciasta czy mycie naczyń gąbka, nie tylko pozwalają wspólnie spędzić czas, ale także dostarczają bodźców zmysłowych. Śpiewanie piosenek, czytanie książek czy rozmowy i oglądanie pamiątkowych zdjęć to czynności zbliżające członków rodziny.

 

Agnieszka Tabisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *