„Malowanie 10 – ma Palcami” w grupie „Muzykanci”

„Malowanie 10 – ma Palcami” w grupie „Muzykanci”

Większość dzieci uwielbia się brudzić….chodzić po kałużach….rozmazywać kredki pastelowe całymi dłońmi….itp. Takie aktywności mają działanie terapeutyczne, gdyż zajętym zabawą dzieciom puszczają hamulce emocjonalne….. Warto więc od czasu do czasu pozwolić dziecku na takie „babranie”
i pobrudzenie. W związku z tym, dnia 22 lutego tj. poniedziałek, w grupie integracyjnej „Muzykanci” odbyły się zajęcia z wykorzystaniem elementów metody Malowania Dziesięcioma Palcami, której twórczynią jest pedagog, terapeutka Ruth Faison Shaw. W 1931 roku Shaw zaobserwowała, że malowanie 10-ma palcami, pomaga w pokonywaniu lęku, uwalnia od zahamowań, wzmacniania wiarę we własne siły, pobudza ekspresję fantastyczną.

Zadaniem dzieci było zamalowanie szablonu nowo poznanej litery „z” bez użycia pędzli, a jedynie za pomocą palców. Przedszkolaki chętnie „moczyły” swoje palce w specjalnych farbach i malowały na przygotowanych kartkach papieru. Podczas zajęcia wykorzystana została również muzyka Doroty Dziamskiej do systemu „Edukacja przez ruch”. Praca z wykorzystaniem tej metody umożliwia z kolei wspomaganie koncentracji, synchronizację pracy mózgu, rozwijanie kompetencji emocjonalnych, społecznych i poznawczych.

Dzieci malowały w rytm słyszanych dźwięków, co dodatkowo pobudzało ich aktywność. Wspaniała zabawa doprowadziła do tego, że ręce (i nie tylko J) każdego dziecka były „pięknie” pobrudzone, a na ich twarzach widoczne było zadowolenie, radość, szczęście.

Jadwiga Krokis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *