ZAJĘCIA  OTWARTE  W  GRUPACH  INTEGRACYJNYCH

Dnia 29 listopada w naszym przedszkolu w grupach integracyjnych odbyły się „jesienne” zajęcia otwarte dla Rodziców dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Taka forma współpracy przedszkola z Rodzicami jest praktykowana w naszym przedszkolu już od kilku lat, ponieważ zależy nam na aktywnym włączaniu się Rodziców w życie przedszkola.

Dzięki zajęciom otwartym Rodzice mają możliwość zapoznania się ze sposobami pracy nauczyciela z ich dziećmi, zaobserwować zachowanie się dziecka na tle grupy, a przede wszystkim śledzić ogólne postępy dziecka na wszystkich płaszczyznach wychowania przedszkolnego. Podczas zajęć w grupie III „Motylki”, IV „Biedronki” oraz VI „Muzykanci” nauczycielki wykorzystały elementy metody „Porannego Kręgu” wg Jacka Kielina, gdzie dzieci doskonaliły wszystkie zmysły. Poza tym w grupie „Biedronki” i „Muzykanci” aktywności oparte były o program „Trening Uwagi” wg Giny Davis, gdzie głównym celem zajęć jest rozwijanie umiejętności skupiania uwagi i jej wydłużanie. W grupie „Motylki” dodatkowo wykorzystane zostały elementy „Treningu ciszy” wg Marii Montessori. W grupie VII „Jagódki” natomiast, odbyły się zajęcia w oparciu o sensoplastykę. Prowadząca przeprowadziła zabawy z wykorzystaniem różnych faktur zabarwionych naturalnymi składnikami. We wszystkich grupach Rodzice obserwowali swoje dzieci w czasie zabaw i zajęć wśród rówieśników, a poza tym zapoznali się z osiągnięciami swoich pociech.

Podkreślić należy, iż przeprowadzone zajęcia przebiegały w miłej, serdecznej i radosnej atmosferze, a poprzez pobudzanie wszystkich zmysłów jak węch, smak, zapach, wzrok i dotyk wpłynęły na rozwój kreatywności i twórczego myślenia naszych podopiecznych.

Jadwiga Krokis

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *