WIDZĘ, DOTYKAM, CZUJĘ, SŁYSZĘ, I SMAKUJĘ….

W dniu dzisiejszym tj. 19 – go września, w grupie integracyjnej „Muzykanci” odbyły się zajęcia z wykorzystaniem metody „Porannego Kręgu” wg Jacka Kielina.
Celem zajęć było przede wszystkim spotkanie nauczyciela i dziecka oraz dzieci ze sobą nawzajem. Spotkanie, którego istotą było budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa.
Celem tych zajęć była więc komunikacja, integracja grupy i budowanie relacji interpersonalnych.

Podczas przeprowadzonych zajęć przedszkolaki z grupy „Muzykanci” doświadczały wielozmysłowo wrażeń związanych z nadchodzącą porą roku – jesienią. Poprzez różne zabawy zachęcane były do samodzielnego działania i doskonaliły wrażliwość zmysłową.

Nie zabrakło dźwięków związanych z jesienią, wytwarzanych przez dzwonki rurowe. Dzieci doświadczały także podmuchów wiatru, który wytwarzany był na potrzeby zajęć za pomocą suszarki do włosów – podmuchy były delikatne i ciepłe oraz silne i chłodne.
Jednym z punktów zajęć była także zabawa plastyczna, podczas której zadaniem przedszkolaków było malowanie dziesięcioma palcami (według R. F. Show) za pomocą specjalnych farb – do dźwięków muzyki A. Vivaldiego „Jesień”. Dzieci doskonale poradziły sobie z tym zadaniem!
Po wszystkich aktywnościach nastąpiła stymulacja smaku – chętni uczestnicy zajęć mogli skosztować zioło miodu o smaku lawendy.
Całe zajęcia odbyły się w atmosferze życzliwości, akceptacji w specjalnie dobranym klimacie i nastroju oraz sprawiły dzieciom mnóstwo radości, a przede wszystkim dały możliwość własnej sprawczości.

Jadwiga Krokis, Anna Pietryka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *