Czytelniczy Co_dziennik z Księgarnią Tuliszków

Księgarnia Tuliszków jest znana społeczności naszego przedszkola z jesiennego kiermaszu książek. Wyeksponowana oferta księgarni znajdowała się w sali widowiskowej przedszkola oraz w holu wejściowym. W dniach 13-17 listopada zorganizowano codzienne czytanie z Księgarnią Tuliszków.

13. XI – nauczycielki – Kamila Dąbrowiecka i Bożena Dąbrowiecka w jesiennej scenerii odczytały dzieciom
z grupy Wędrowniczki, Jagódki i Pszczółki, najpierw fragment pozycji o tym samym tytule pt. „Dlaczego jeże mają kolce?” – M. Jarocka oraz fragment książki pt. „Księga magicznych słów – Tata nam zaginął” – M. Bogdańska-Maciak. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane wysłuchanymi treściami. Podsumowaniem był krótki quiz wiedzy dotyczący znajomości ciekawostek „z życia jeża” oraz utrwalenie „magicznych słów” – proszę, dziękuję, przepraszam.

14. XI – Elżbieta Sroczyńska głośno odczytała najmłodszym przedszkolakom z grupy Krasnoludki przed snem i do snu baśń pt. „Śpiąca Królewna” – Ch. Perrault oraz fragment książki „Myszak i wielki powrót”
pt. „Burza odchodzi” – K. Ryrych.

15. XI – Katarzyna Kędra i Elżbieta Mazur zaprosiły do czytania gościa specjalnego – zaprzyjaźnionego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie – p. Bogdana Biedkę, który przeczytał przedszkolakom z grupy Jagódki, Muzykanci oraz Pszczółki bajkę Cz. Janczarskiego pt. „Jak Wojtek został strażakiem?” oraz fragment – „Kto lubi się bać?” książki pt. „Opowieści z orzechowej polany”
– K. Jehoruszkina. Z ogromnym zaciekawieniem dzieci wysłuchały bajek, a na koniec poznały elementy ubioru i wyposażenia strażaka.
Całe spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze.

16. XI – Nauczycielki: Elżbieta Sroczyńska, Elżbieta Mazur i Kamila Herbut oraz kilkoro dzieci z grupy Jagódki przebrało się za bohaterów baśni pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Zadaniem słuchających dzieci z grup Muzykanci i Jagódki było odgadnięcie jakiej bajki wysłuchają. Czytanie głośne przez nauczycieli, z podziałem na role. Wysłuchanie pierwszych dwóch fragmentów książki pt. „Antykwariat dobrych życzeń” – K. Keller. Podsumowaniem spotkania było rysowanie ilustracji
do wysłuchanego tekstu.

17. XI – Słuchanie czytanego grupie Motylki przez Katarzynę Kędra fragmentu „Prawo do miłości – jestem zawsze przy Tobie” książki autorstwa M. Michalak pt. „Opowieści o prawach dziecka”. Rozmowa na temat znanych dzieciom praw dziecka, przypomnienie ich i wypisanie na tablicy. Wysłuchanie bajek J. Brzechwy pt. „Leń” oraz „Samochwała”, z płyty winylowej z lat 70. na gramofonie, co było nie lada atrakcją dla dzieci – przy okazji dzieci dowiedziały się co to jest gramofon i płyta winylowa, a na zakończenie mogły posłuchać piosenek szkolnych z dawnych lat tj. „Uliczne sygnały”.

Partnerem realizowanego projektu jest Księgarnia Tuliszków.

Nauczycielki z naszej placówki starają się każdego dnia czytać przedszkolakom, ponieważ doskonale wiemy, jak ważne jest wdrożenie tego dobrego nawyku oraz ile pozytywnych korzyści ze sobą niesie.

Eksperci zalecają, aby czytać dzieciom książki – 20 minut dziennie, codziennie. Oto 10 argumentów, dlaczego czytanie dzieciom jest ważne:

  1. Stymuluje rozwój mózgu
  2. Rozbudza ciekawość świata
  3. Stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć
  4. Kształtuje inteligencję emocjonalną
  5. Buduje więź emocjonalną
  6. Rozwija wyobraźnię
  7. Poprawia pamięć
  8. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym
  9. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania
  10. Buduje czytelnika w przyszłości.

Katarzyna Kędra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *